top of page

NERWICA WEGETATYWNA

Nerwica wegetatywna jest zaburzeniem występującym na tle psychicznym. W wyniku nerwicy wegetatywnej negatywnymi dolegliwościami zostaje dotknięty niemal cały ludzki organizm.


Ten typ nerwicy często jest również nazywany nerwicą narządową, ponieważ w jej przebiegu następuje zaburzenie pracy innych narządów człowieka, w tym: mózgu, serca, żołądka, jelit czy kości lub stawów.


Nerwica wegetatywna jest dolegliwością, z którą zmaga się znaczna część populacji ludzkiej.


Wielu pacjentów latami zmaga się z różnymi dolegliwościami, poddaje się niezliczonym badaniom, a mimo to choroba nie zostaje zdiagnozowana. Charakterystyczne dla nerwicy wegetatywnej jest to, że badania nie wykazują jakichś znaczących odchyleń od norm, a leczenie konkretnych dolegliwości nie przynosi żadnego efektu.


Objawami mogą być: - silny ucisk w klatce piersiowej, - kołatanie serca, - suchość w ustach, - ucisk w gardle, - duszności i zawroty głowy, - bóle głowy, - drętwienie palców i kończyn, - nudności, wymioty i biegunka, - oblewanie się gorącym lub zimnym potem, - nadpotliwość, - czerwienienie się, - zaburzenia nastroju, takie jak: lęk, niepokój, pobudzenie, rozdrażnienie, wybuchowość i agresja.


Leczenie może przebiegać dwutorowo. Z jednej strony jest to psychoterapia, z drugiej fizjoterapia. W gabinecie fizjoterapeutycznym możemy wspomóc wyciszenie układu nerwowego i przeciwdziałać skutkom napięć organizmu oraz zmniejszyć ich nawracanie.






11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page